לאיזה קהל יעד פונה אפליקציית הדפדפן הבאה שלך?

למרות שכרום הוא כיום דפדפן פופולרי יותר בהשוואה לפיירפוקס, אין ספק שפיירפוקס היה הדפדפן הראשון ששבר את ההגמוניה של אינטרנט אקספלורר ונתן לגולשים את היכולת להרחיב את יכולות הגלישה שלהם באמצעות תוספים ואפליקציות. מסיבה זו, אף על פי שכיום רוב התוספים הפופולריים זמינים לשני הדפדפנים, יש משתמשים רבים ששומרים אמונים לשועל האש דווקא בשל התמיכה הוותיקה יותר בתוספים ומספר תוספים בלעדיים כמו Firebug, שעוזר מאוד בפיתוח אתרי אינטרנט וביצוע Debugging.

לאור זאת, נשאלת השאלה מהם ההבדלים הבולטים בין פיתוח אפליקציות לשני הדפדפנים והאם יש עדיין טעם לפתח עבור שניהם במקביל?

שליטה ברמת הממשק וה - Session

קודם כל, כדאי לדעת שאם אתם מתכננים לשנות את הממשק של הדפדפן, פיירפוקס מעניק לכם יותר שליטה בכך, כולל שינוי של כפתורים או הוספת תפריטים צדדיים. זאת לעומת כרום שמיועד בעיקר למשתמש הממוצע ולכן מקשה על המפתחים לשנות את ההתנהגות הבסיסית שלו כמו למשל לשנות כפתורים קיימים.
כמו כן, באמצעות פיירפוקס אפשר לשלוט ב - Session של המשתמש ביתר קלות ולכן קל יותר לפתח תוספים לשליטה בחשבונות משתמשים, שמירה על ססמאות, ביקור באתרים ללא השארת עקבות וכך הלאה.

דרישות טכניות

על מנת לפתח תוסף לכרום, עליכם לפתוח חשבון מפתחים בגוגל ולשלוט לפחות ב - HTML,  Javascript ורצוי גם ב - CSS (שפת העיצוב לאינטרנט). פיתוח עבור פיירפוקס דורש ידע דומה, אך גם הורדה של ערכת התוכנה למפתחים (SDK).
 מעבר לכך, כל דפדפן תומך בתכונות מעט שונות בהתאם לממשק הפיתוח שלו (API).

פופולריות

כפי שציינו, כיום יש הרבה יותר משתמשים לכרום (בערך 60% מאוכלוסיית הגולשים לעומת 25% בלבד לפיירפוקס וכרום ממשיך לעלות), אבל המשתמשים של פיירפוקס נחשבים לכבדים יותר ועושים שימוש ביותר תוספים / אפליקציות.
לכן, השאלה לאיזה דפדפן לפתח ראשון תלויה בקהל היעד אליו מיועד התוסף. לדוגמה, תוסף שממיר קטעי וידאו מי-טיוב לקבצי MP4 מתאים יותר למשתמשי כרום שאין להם ידע טכני נרחב ומחפשים בעיקר קיצורי דרך.  לעומת זאת, אפליקציה שמיועדת לקהל יעד בעל הבנה טכנולוגית ברמה גבוהה או כזו שהממשק שלה מורכב יחסית, עדיף לרוב לפתח קודם כל לפיירפוקס על מנת לקבל פידבק מהגולשים שיאפשר לפשט אותה בזמן הפיתוח לכרום.

תאימות למכשירים ניידים

למרות שכרום קיים גם עבור אנדרואיד וגם עבור iOS (אייפד ואייפון), הרי שהגרסה הניידת של הדפדפן לא תומכת באפליקציות פנימיות, ול - Firefox אין כלל גרסת מובייל (למעט מבחר מצומצם מאוד של מכשירים שמריצים את Firefox OS).
לעומת זאת, גוגל מציעה דרך קלה יחסית להפוך אפליקציה של כרום לאפליקציות טבעיות של אנדרואיד ואפילו של iOS ובכך לקצר מאוד את זמן הפיתוח שלהן. ההמרה עצמה נעשית באמצעות תוכנה בשם toolchain אשר זמינה כבר כיום למפתחים ופועלת באופן דומה לזה שבו ממירים אפליקציות HTML 5 לטבעיות או היברידיות.

לסיכום, כיום פיתוח לכרום הוא לרוב משתלם ואפקטיבי יותר מבחינת הזמינות וגודל קהל היעד, למעט מקרים בהם רוצים לפתח אפליקציות מורכבות המיועדות לקהל יעד ספציפי מאוד שעדיין שומר אמונים לפיירפוקס.

נשמח להציע לך פתרון מותאם אישית קבל הצעת מחיר