יובל מעוז יובל מעוז
24 פברואר 2015

HTTP מתחדש כדי להאיץ את הגלישה ברשת

New Hypertext Transfer Protocol

אחרי 16 שנה שבה שירת נאמנה ה-HTTP את הרשת, הפרוטוקול הוותיק עומד להתחדש בגרסה חדשה - HTTP/2. מה זה אומר? עמודי אינטרנט שנטענים מהר הרבה יותר, חיבורי רשת שנמשכים לזמן רב יותר, והעברת תוכן רב יותר מהשרתים לדפדפנים בכל פנייה אליהם. בשורה התחתונה: חוויית גלישה מואצת.

אבל בואו נחזור רגע אחורה כדי להבין למה בכלל החליטו לחדש את פרוטוקול התקשורת שרשת האינטרנט מתבססת עליו. 

HTTP, ראשי תיבות של - Hypertext Transfer Protocol, הוא פרוטוקול תקשורת, המעביר את דפי האינטרנט ברשת בין השרתים והדפדפנים. כאשר אנו גולשים ברשת, הדפדפן שולח בקשת HTTP לקבלת מידע מהשרת. במהלך קבלת המידע, השרת יספק לדפדפן קבצי HTML ותוכן נוסף. לאחר סבב בקשות שכאלה האתר ייטען במלואו ונוכל לגלוש בו. 

HTTP/1.1 הוכנס לשימוש עוד בסוף שנות התשעים, אך מאז השתנתה הרשת באופן משמעותי. טעינת אתרים צורכת יותר משאבים מבעבר וכמויות התוכן בכל אתר עלו. בכדי לעמוד בעומס הגובר צריך היה לשפר את זמני טעינת האתרים, אך לא מדובר במשימה פשוטה. מדוע? יש סיבות רבות לכך, ואחת מהן נעוצה ב-HTTP הקיים, המאפשר לשלוח בכל פעם בקשה בודדת של תקשורת TCP (פרוטוקול העברת הנתונים ברשת מחשבים). במצב הקיים צריך לשלוח בקשות בודדות רבות כדי לטעון את האתר, ולא ניתן לבקש כמה בקשות במקביל מחשש ליצירת עומס. התוצאה – תהליך שהפך עם הזמן לאיטי יותר ויותר בטעינת האתר. 

HTTP/1.1 הוא הסטנדרט שבו משתמשים מרבית אתרי האינטרנט כיום. כעת, לנוכח ההכרה בבעיות עם המצב הקיים, מתחדשת הרשת ב-HTTP/2 - פרוטוקול שצפוי לספק ביצועים משופרים, שיאיצו את זמני טעינת האתרים. 

בקרוב: גלישה מהירה יותר

HTTP/2 יאיץ את זמני טעינת העמודים ואת חוויית הגלישה ברשת. עם הזמן הוא יחליף לחלוטין את פרוטוקול ה-HTTP/1.1 הקיים כיום. 

השינוי המרכזי שיוביל להאצה נעוץ בהרחבת תהליך העברת המידע. הסטנדרט החדש יאפשר לדפדפנים לבקש מאתר יותר מבקשת מידע אחת ברגע נתון, וגם לבקש מידע מכמה אתרים בו-בזמן. התוצאה: זמני טעינה מהירים גם עבור אתר אחד וגם עבור כמה במקביל.

את התוצאה ירגישו הגולשים במהלך הגלישה השוטפת באינטרנט. מלבד רוחב הפס הרחב שמציעות ספקיות האינטרנט, הסטנדרט החדש יאפשר לנצל את זמני הטעינה באופן יעיל מבעבר ולהאיץ אף יותר את הגלישה.

מה צריך לעשות כדי ליהנות מ - HTTP/2?

כלום. הגולשים לא יצטרכו לשנות דבר בהרגלי הגלישה שלהם כדי ליהנות מ-HTTP/2. הדפדפן יזהה אוטומטית את האתרים שישתמשו בפרוטוקול החדש והישן. בכל אחד מהמקרים הגולשים עדיין יראו את אותה תחילית לפני כתובת האתרים – http://. 

HTTP/2 יתמוך גם ב-HTTPS, פרוטוקול הרשת המאובטח המשמש בעיקר עמודי תשלום וחשבונות באינטרנט.

מתי נראה את השינוי?

אחרי תקופה ארוכה של עבודה, HTTP/2 אושר לאחרונה להפצה כסטנדרט תקני שניתן לעבוד איתו באופן בטוח. כעת צריכות ענקיות הטכנולוגיה, חברות השרתים ובעלי האתרים להתחיל להטמיע את החידוש. 

גוגל הודיעה שהיא הולכת לאמץ את הסטנדרט ולהציג ביצועים מוצלחים יותר בדפדפן הכרום בעזרת הגרסה החדשה של HTTP. ואם גוגל במרכז העניינים, זה עניין של זמן עד שהתהליך יחלחל לכל תעשיית האינטרנט.

נשמח להציע לך פתרון מותאם אישית קבל הצעת מחיר