יובל מעוז יובל מעוז
22 ינואר 2015

עם איזה עורך קוד אתה עובד?

עורך קוד טוב הוא כלי הכרחי לפיתוח ובניית אתרים. בכדי לכתוב קוד תוכנה משתמשים בכלים ייעודיים למשימה, הנקראים עורכי קוד (code editor). 

עורכי הקוד נועדו להקל על המתכנתים לכתוב ולערוך את הקוד שכתבו ביעילות ובפשטות. ככל שהקוד מתארך ומסתבך, מציאת תקלות והוספת שיפורים הופכת לסבוכה יותר. לכן, עורך קוד שמצליח להציע קיצורי דרך, השלמות אוטומטיות לכתיבה מהירה, יצירת היררכיות בתוך הטקסט ושלל תכונות נוספות, הופכים את העבודה לקלה הרבה יותר.

אם אתם מחפשים עורכי קוד להתחיל ולקודד בהם את האתר הבא שלכם, הנה כמה עורכי קוד מובילים:

++Notepad

אולי עורך הקוד הידוע ביותר, בעיקר בזכות אופיו הפשוט וקלות השימוש בו. התכונות שלו הופכות אותו למתאים גם עבור כותבי קוד מתחילים. ++Notepad הוא תוכנה חינמית וקלה בצריכת משאבים.

הממשק של ++Notepad דומה מאוד למעבדי תמלילים פשוטים כמו notepad או הכתבן, אך הוא מותאם כמובן לכתיבת קוד תוכנה. ההתאמה היא בעזרת מספור השורות, הדגשות של פקודות, וקלות בהכנסת שורות פנימה לצורך כתיבת קוד מסודר ותקין. 

מתאים לכתיבת קוד בשפות שונות, ביניהן HTML, ג'אווה סקריפט, pyton ועוד. עבור מי שרוצה להריץ ולקמפל את הקוד ביתר קלות, כדאי לנסות ולעבור לעורכי קוד אחרים.

Sublime Text

אחד מעורכי הקוד הצומחים ביותר. היתרונות של sublime נמדדים בקיצורים שהוא מאפשר לכותבים להשתמש בהם במהלך הכתיבה ובייעול העבודה השוטפת. למערכת יש פקודות לחיפוש והשלמות אוטומטיות, ניווט קל בתוך הטקסט, אפשרויות החלפה ותיקון קוד עבור כמה מקומות בבת-אחת ועוד תכונות שימושיות רבות. 

התוכנה תומכת במגוון רחב מאוד של שפות, ביניהן שפות ה-C, HTML, ג'אווה, PHP, pyton ועוד רבות.

התוכנה זמינה לחלונות, לינוקס וגם ל-OS X של אפל. התוכנה זמינה להורדה לצורך תחילת עבודה אך לאחר מכן תיאלצו לשלם עבורה 70 דולר.

VIM

Vim היא גרסה מתקדמת יותר של עורך הקוד Vi, ומכאן שמה - Vi Improved. התוכנה מופצת בקוד פתוח, זמינה לכל מערכות ההפעלה, וכיאה לתוכנות שכאלה - חינמית. 

Vim, נחשב לעורך הקוד מהחזקים הקיימים בשוק. למרות החזקות שלו והתמיכה בריבוי שפות ואפשרויות, הוא מתאים לא רק למפתחים מנוסים, אלא גם לאלה העושים את צעדיהם הראשונים בתחום. 

יחד עם זאת, בשלב ההתחלתי של העבודה עם Vim , סביר להניח שתיאלצו להקדיש מעט זמן לסידור התוכנה באופן שיתאים לכם ביותר מבחינה ויזואלית ותוכנית. 

Emacs

אחת התוכנות הוותיקות ביותר בתחום עריכת הקוד היא Emacs. עם הוותק מגיעה גם הבנת הצרכים של המשתמשים וריבוי יכולות של התוכנה. התוכנה כתובה בקוד פתוח וניתנת להורדה חופשית. 

ניתן להוסיף לתוכנה תוספים, ביניהם תוסף לניהול פרויקטים, קריאת אימיילים והודעות, תיקון באגים, ועוד.

Emacs , משמשת מפתחים יותר מתקדמים, אך עדיין מאפשרת ליצור סביבת עבודה המקלה על הקידוד בה. באמצעות קיצורי מקלדת אינטואיטיביים ואפשרויות ליצירת פקודות מותאמות אישית, ניתן להגיע ליכולת כתיבת קוד מהירה ואפקטיבית בקלות. 

בהתאם לכך, כדי להשיג את המרב מ - Emacs יש להקדיש לה זמן כדי לבצע את כל ההתאמות האישיות שלכם.

Atom

אטום היא תוכנה שנכתבת בידי הצוות של GitHub - כלומר, לא פחות מאשר אחד הצוותים המוכשרים ביותר לכתיבת קוד שיש. עם כזה צוות, אטום הופך להיות עורך קוד למתכנתים ממתכנתים. 

אטום פועלת בסביבת מערכות ההפעלה של חלונות, לינוקס, אובונטו ו-OS X. היא כתובה בקוד פתוח וניתנת להורדה בחינם. 

המשתמשים הרבים של אטום מעידים כי התוכנה קלה ונוחה לשימוש, עם גישה לכלי פיתוח למפתחים. כלומר, ניתן לשנות את העורך בעצמכם, הן מבחינת הפעולות וגם מבחינת תצורת הממשק. וכיאה למוצר מ-GitHub, יש לו קהילה רחבה של משתמשים ותמיכה מצד המפתחים, כך שכשאתם משתמשים בעורך הקוד אתם לא לבד. 

מנגד, לפחות בשלבי הפיתוח בו נמצאת התוכנה, היא עדיין נחשבת לאיטית לעומת כמה ממתחרותיה (כמו ה-Sublime).

עורכי קוד ברשת

עבור מי שרוצה לעבוד ברשת באופן מלא, קיימים לא מעט עורכי קוד אונליין המאפשרים לעבוד על כתיבת הקוד ללא צורך בהורדת תוכנה. 

עורכי הקוד ברשת מספקים כלים למפתחים לכתוב קוד ביעילות רבה. היתרונות שלהם מול התוכנות המסורתיות הוא האפשרות לעבוד על הקוד בכל מקום וקלות השיתוף של קוד עם אנשים נוספים. 
הנה כמה עורכי קוד ברשת:

dabblet

עורך קוד מיוחד לרשת המאפשר לערוך קוד HTML, CSS ו-JS בחלקו התחתון של המסך, ולראות את התוצאה באופן מיידי בחלקו העליון. קל, נח וחוסך הרבה עבודה.

Codeanywhere

כשמו כן הוא, עורך קוד המאפשר לכתוב קוד בענן ולעבוד עליו בכל מקום. עורך הקוד הפופולארי מאפשר עבודה משותפת על אותו קוד, ומתגאה ביכולות של תוכנות עריכת הקוד השולחניות לצד יתרונות העבודה בענן.

נשמח להציע לך פתרון מותאם אישית קבל הצעת מחיר