איתי ברנר איתי ברנר
08 מאי 2014

מדוע לא מומלץ יותר להשתמש בדפדפן אקספלורר

הפסקת התמיכה של מיקרוסופט ב - XP

הפסקת התמיכה של מיקרוסופט ב - XP והשפעת המהלך על השימוש ב - Internet Explorer

למרות שגרסה 9 של Internet Explorer יצאה כבר לפני יותר משלוש שנים, העובדה כי מי שנשאר עם מערכת ההפעלה XP היה חייב להמשיך ולהשתמש ב - Internet Explorer 8, הובילה לירידה ניכרת בפופולאריות של הדפדפן בשנים האחרונות. רק לשם ההשוואה, אם ב - 2009, כ- 70% מגולשי האינטרנט השתמשו באינטרנט אקספלורר, הרי שנכון לחודש אפריל 2014, ההערכות האופטימיות ביותר מדברות על נתח שוק של 22% לכל היותר (ויש אף אתרים כגון W3 Schools המצביעים על נתח שוק של פחות מ - 10%).

באופן לא מאוד מפתיע, הירידה החדה בפופולאריות של IE נצפתה בד בבד עם העלייה בפופולאריות של דפדפן כרום מבית גוגל שכיום כ - 45% מאוכלוסיית הגולשים במחשבי Desktop משתמשת בו ואינו מראה שום סימנים של עצירה. מיותר לציין כי Chrome רץ גם על Windows XP.

מדוע מסוכן להמשיך ולהשתמש ב - IE 8?

למרות שפרצת האבטחה החמורה ביותר התגלתה ב - IE 8 כבר בסוף 2008, ישנם חוקרי אבטחה כגון Chris Evans הטוענים בתוקף כי עדיין קיימת פרצה דומה בדפדפן שמעולם לא תוקנה מכיוון שלטענת מיקרוסופט, "האתר התוקף חייב להיות מוגדר באופן ספציפי ביותר על מנת לאפשר את המתקפה". מאז התגלו עוד מספר לא קטן של בעיות אבטחה שכנראה הוחמרו ככל שגרסת הדפדפן הייתה ישנה יותר, כולל המקרה המפורסם שבמהלכו האקרים סינים פרצו לחשבונות של חברות אמריקאיות ותיבות Gmail של פעילי זכויות אדם, דבר שזירז את היציאה המתוקשרת של גוגל מסין.

למעשה, ממש בסוף אפריל השנה (2014), התגלתה פרצת אבטחה נוספת שמשפיעה על כלל הגרסאות של IE ונכון לרגע כתיבת שורות אלו (כשבוע לאחר שהתגלתה לראשונה), עדיין לא תוקנה על ידי מיקרוסופט למרות שלפי הדיווחים היא כבר מנוצלת לרעה על ידי האקרים, מה שהוביל את המשרד לביטחון לאומי בארה"ב להמליץ לאמריקאים לעבור לדפדפנים אחרים...

בכל אופן, המשמעות של הפסקת התמיכה של מיקרוסופט ב - Windows XP היא, שפרצות כמו זו שהתגלתה כעת ופרצות עתידיות שיתגלו, מיקרוסופט לא תהיה מחויבת לעדכן אותן. הדבר אולי עשוי להישמע לא מסוכן בשל אחוזי השימוש הנמוכים יחסית בגרסה זו (לפי הערכות, בין 2% ל - 7.5% מכלל הדפדפנים בשוק עבור מחשבי Desktop), אך חשוב לזכור כי גם אחוז בודד מסך יותר משני מיליארד הגולשים בעולם, משמעותו מיליוני מחשבים פוטנציאלים (אפילו אם מורידים את השווקים המתפתחים בהם חלק גדול מן הגלישה מתבצע דרך המובייל). כמו כן, סביר להניח שהשימוש בגרסאות ישנות של אקספלורר רווח יותר ברשתות ממשלתיות, בתי ספר, וחברות שעדיין לא שדרגו את מערך המחשוב שלהן.

כאמור, למרות שאי אפשר להתקין את IE 9 או גרסאות מאוחרות יותר על XP, מי שלא רוצה לעבור ל - Windows 7 למרות הפסקת התמיכה של מיקרוסופט, יכול עדיין להשתמש בכרום או ב - Firefox בהם העדכונים החשובים, כולל עדכוני אבטחה מתבצעים באופן אוטומטי מדי מספר שבועות.

נשמח להציע לך פתרון מותאם אישית קבל הצעת מחיר